اخبار و مقالات

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو چه هنگامی است؟

صفحه کلاچ چیست؟

دیسک و صفحه ( کیت کلاچ ) در خودروهای گیربکس معمولی( دنده دستی) توسط مکانیزمی به پدال کلاچ متصل شده است تا در صورت فشردن پا بر روی آن ارتباط موتور با جعبه دنده به منظور تعویض دنده قطع شود.
خودرو به منظور حرکت ،به سیستم انتقال قدرت از موتور به چرخ ها نیاز دارد و این مکانیزم از اجزایی چون دیسک و صفحه کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل و … تشکیل شده است.
قدرت موتور از حرکت طولی پیستون که توسط میل‌لنگ ایجاد شده ، به حرکت دورانی تبدیل گردد تا در نهایت نیروی موتور به چرخ‌های خودرو منتقل شود و خودرو به حرکت در آید.
بنابراین دیسک و صفحه با توجه به نوع کارایی یکی از کاربردی‌ترین و پر مصرف ترین قطعات خودرو محسوب می‌ شوند که پس از مدتی نیاز به تعویض دارند اما تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه خودرو علائم خاصی دارد.
دو مورد از تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه عبارتند از :
  • سفت بودن پدال کلاچ
  • بالا آمدن موقعیت نیم کلاچ
  • گاز خوردن خودرودر سرعت بالا و شتاب کم(گاز هرز)

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو چه هنگامی است؟

دلایل مستهلک شدن دیسک و صفحه

 بسته به موقعیت مکانی و رانندگی در ترافیک یا جاده ، و یا عدم مهارت در زمان به موقع کلاچ گیری (کلاچگیری بی مورد ) بطور معمول و میانگین،  بایستی هر60 -80 هزار کیلومتر دیسک و صفحه خودرو تعویض گردد.
برای مثال زمانی که در منطقه ای هستید که شیب های زیادی دارد به علت درگیر بودن بیشتر صفحه کلاچ  سرعت بیشتری را در مستهلک شدن این قطعه از خودرو شاهد هستیم و یا اینکه بعضی افراد مرتب همراه با ترمز بدون دلیل و از روی عدم مهارت اقدام به کلاچگیری مینمایند که این امر نیز استهلاک زودرس دیسک و صفحه منجر می شود.
مورد دیگری که منجر به استهلاک زودرس دیسک و صفحه میگردد نگه داشتن بیش از حد پدال کلاچ در وضعیت نیم کلاچ ، در زمانی که خودرو به حرکت درآمده است میباشد.

فرق بین صفحه کلاچ مستهلک و جدید

در تصویر زیر تفاوت مابین صفحه کلاچ فرسوده و جدید را میتوانید مشاهده نمایید که در صفحه کلاچ فرسوده به طور کامل سطح اصطکاکی خود را از دست داده است. اصلی ترین خرابی که در اثر تمام شدن دیسک و صفحه کلاچ در خودرو ایجاد میشود خرد شدن دنده برنجی در گیربکس میباشد لذا باید به موقع نسبت به تعویض دیسک و صفحه اقدام نمود.
زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو چه هنگامی است؟

طولانی شدن عمر دیسک و صفحه

شما میتوانید با یک انتخاب هوشمندانه عمر دیسک و صفحه خود را افزایش دهید.کلاچ اتوماتیک یک دستگاه فوق هوشمند میباشد که با عملکرد دقیق و هوشمند بر اساس یک برنامه مهندسی می تواند با کاهش خطا در کلاچگیری و به موقع رها نمودن دیسک وصفحه از حالت نیم کلاچ موحب افزایش طول عمر دیسک و صفحه خودرو شما شود.

به تجربه ثابت شده است کسانی که از سیستم کلاچ برقی اتاکو استفاده کرده اند به طور میانگین تا 60 درصد به عمر دیسک و صفحه کلاچ خودرو اضافه شده است. از سایر مزایای کلاچ برقی اتاکو میتوان مجهز بودن این سیستم به انواع کلیدهای مغناطیس و لمسی اشاره نمود که به جذابیت آن افزوده است.
همچنین افرادی که از سیستم کلاچ اتوماتیک اتاکو استفاده می نمایند علاوه بر بهرمندی از یک سیستم فوق پیشرفته که عملکردی مانند گیربکس اتوماتیک را برای راننده به ارمغان می آورد می توانند از حالت امنیتی و ضد سرقت بودن ان برای خودروی خود که همانند یک دزدگیر واقعی عمل مینماید نیز بهره ببرند .
از دیگر قابلیت های کلاچ اتوماتیک اتاکو کاهش مصرف سوخت در ترافیک می باشد.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *